Passe-partout
Pozostałe admin  

Co to jest passe partout?

Pojęciem passe partout określa się najczęściej kartonową prostokątną (ale niekoniecznie, wycięcie to może mieć też inne bardziej kształty np. owal) ramkę, wykorzystywaną do oprawiania rysunków, haftów oraz zdjęć. Najczęściej używa się jej do portretów lub kompozycji z suszonych kwiatów i innych roślin. Inne zastosowania to wyeksponowanie drobnych elementów jubilerskich, wycinanek, pamiątek.
Passe partout jako słowo wywodzi się z języka francuskiego. Jego wymowa brzmi „paspartu„.
Jeśli chodzi o wygląd ramki, nie ma większych ograniczeń. Może być gładka, złocona, zdobiona lub mieć najróżniejsze kolory – wszystko zależy od ogólnej koncepcji ilustracji i tego, co chcemy w niej podkreślić lub wyeksponować.
Do produkcji ramek wykorzystuje się technikę kaszerowania, która polega na oklejaniu kolorowym cienkim papierem grubszego kartonu w neutralnych barwach (np. biały, beżowy, szary).
Paspartu prócz aspektu wizualnego pełni też funkcję ochronną. Zastosowanie takiej ramki sprawia, że oprawiana w ten sposób praca nabiera trójwymiarowości, a co za tym idzie jest fizycznie nieco oddalona od plexi czy szyby. Dzięki temu nasza praca nie jest ściśnięta i nie chłonie tak wilgoci. W przypadku przedmiotów o dużej wartości materialnej stosuje się specjalne znormalizowane materiały, które nie mają wpływu na oprawiane dzieło oraz są odporne na starzenie (są tak oprawiane np. materiały o wartości muzealnej).
Aby oprawione dzieło było chronione w skuteczny sposób, należy pamiętać również o dobrej jakości materiałach, z których wykonane są tzw. plecy oraz o dobrych jakościowo substancjach klejących.
W technice passe partout wyróżnia się coś takiego, jak rdzeń – widoczny przekrój kartonu, dzięki któremu można łatwo osiągnąć efekt przestrzenny. Najczęściej występujące rdzenie mają kolor biały i czarny.