praca na wysokości
Pozostałe admin  

Dla bezpieczeństwa pracy na wysokości

Każdy pracodawca zatrudniający ludzi do pracy na pewnych wysokościach, jest zobowiązany zapewnić im optymalne warunki bezpieczeństwa i higieny pracy. A robi to między innymi poprzez specjalne systemy zabezpieczające. Wśród nich coraz większą popularnością cieszą się siatki bezpieczeństwa.

praca na wysokościAsekuracyjne siatki stanowią dzisiaj bardzo ciekawą alternatywę dla rusztowań, czy balustrad. I nie chodzi tutaj tylko o to, że są zdecydowanie lżejsze i łatwiejsze w transporcie. Siatki mają tę przewagę, że po prostu lepiej chronią. Wystarczy porównać upadek człowieka na rusztowanie i na siatkę. Rusztowanie niestety dość często przyczynia się do różnych kontuzji, czy urazów. Jest twarde i każdy upadek na nim kończy się przynajmniej porządnym stłuczeniem. Siatki bezpieczeństwa są tymczasem elastyczne. Co więcej nie oddają obciążenia w momencie upadku. Człowiek więc o wiele więcej naje się strachu spadając, niż odczuje konsekwencje upadku fizycznie.

Ogólnie praca na wysokości wiąże się z dość dużym ryzykiem. Zadaniem zaś siatki jest ryzyko to zminimalizować. I dotyczy to zarówno siatek asekuracyjnych, które chronią ludzi, jak i siatek zabezpieczających przed warunkami atmosferycznymi, czy upadkiem małych przedmiotów. Bez względu jednak na to, jaką siatkę się wybiera, ważny jest jej odpowiedni montaż. Tak na prawdę to on ostatecznie decyduje, że praca na wysokości jest odpowiednio chroniona. Bo nawet najlepsza siatka nie zda egzaminu, jeśli będzie źle zainstalowana.

Wiedząc o tym doskonale, firmy sprzedające takie siatki oferują często też usługę ich montażu, lub szkolenie z tego zakresu. Dzięki temu siatki naprawdę doskonale pełnią swoje funkcje. Jeśli praca na wysokości ma być naprawdę bezpieczna, warto zadbać o dobre siatki. Niedrogie, łatwe w montażu, szybko zyskują uznanie wśród użytkowników.