piekno fotografii slubnej
Pozostałe Andrzej Mak  

Ślubne zdjęcia – jak droga to impreza?

Ślub jest wydarzeniem wyjątkowym i każda para pragnie jak najlepiej się do niego przygotować i jak najlepsze wspomnienia wynieść. Wspomnienia, ale także i zdjęcia. Fotograf to od lat nieodłączny towarzysz zabaw weselnych. Wynajęcie profesjonalisty do uwiecznienia naszej ceremonii to dużo bezpieczniejsze rozwiązanie, niż korzystanie z pomocy amatorów – gości weselnych lub rodziny.

Niemniej każda para szukając fotografa natychmiast natrafi na olbrzymie rozbieżności w żądanej przez fotografa gratyfikacji. Ceny w Polsce wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Skąd te różnice? Ile to naprawdę kosztuje? Co za to dostajemy?

piekno fotografii slubnej

Przede wszystkim trzeba zrozumieć koszty, jakie ponosi fotograf. Potrzebuje on przynajmniej dwóch aparatów podczas uroczystości oraz wielu drogich obiektywów. Aparat ma żywotność średnio stu tysięcy uderzeń migawki, więc co dwa lata fotograf musi wymienić sprzęt – to wydatek rzędu dziesięciu tysięcy. Do tego koszt sprzętu i oprogramowania do obróbki cyfrowej zdjęć to kolejne kilka tysięcy. Fotograf spędza na naszej uroczystości cały dzień, a następnie nawet kilka dni pracuje nad obróbką i selekcją zdjęć oraz stworzeniem okolicznościowego fotoalbumu dla młodej pary.

Pamiętajmy też, że śluby mają miejsce głównie w sezonie od kwietnia do października. Wysokość ceny zależy od miejsca wykonywanych usług, większe miasta są niestety droższe, tak więc w mieście takim jak Szczecin przyjdzie nam zapłacić więcej niż w małych miejscowościach, a jeszcze drożej będzie oczywiście w stolicy. Jak już przywołałem do tablicy Szczecin, to w mojej opinii warto w tym mieście skorzystać z usług: https://lukaszpopielarz.pl/. Jest to doświadczony i utalentowany fotograf ślubny, który gwarantuje wysoką jakość usług przy racjonalnych kosztach.

Cena zależy więc od bogactwa usługi. Znajdziemy fotografów stawiających pierwsze kroki w branży, którzy oferują swe usługi za nazwijmy to półdarmo w celu stworzenia portfolio, jednak wybór takiej osoby wiąże się z pewnym ryzykiem. Za siedemset – osiemset złotych dostaniemy zapewne fotografa – pasjonata, który traktuje zawód jak hobby, bo taka stawka ledwo pozwala pokryć wszystkie koszty i podatek. Za tę cenę możemy uzyskać fotorelację przykładowo do pierwszego tańca, a liczba zdjęć, jakie dostaniemy wahać się będzie w okolicy 100. Za cenę półtora tysiąca – dwa tysiące fotograf może nam towarzyszyć do oczepin, zapewni nam kilkaset obrobionych zdjęć z uroczystości oraz ładny album lub płytę z podkładem dźwiękowym wybranym przez parę.

Najdrożsi na ryku żądają za swe usługi nawet kilku tysięcy złotych. Foto- i wideo-relacja z wesela trwa do samego końca (zdarzają się nawet przypadki dokumentowania nocy poślubnej), na płytach dla młodej pary znajdziemy ponad pięćset pieczołowicie obrobionych zdjęć, a para młoda może liczyć na malowniczą sesję zdjęciową w plenerze. Mistrzowie w swoim fachu rzadko angażują się w więcej niż jeden, dwa śluby w miesiącu, tak wiele czasu poświęcają postprodukcji materiału zdjęciowego.