świetlówki led
Pozostałe admin  

Świetlówki led – nowoczesna technologia

Rozwój technologii sprawił, że oszczędzanie w domostwie stało się jeszcze łatwiejsze. Obecnie uważa się, że świetlówki pasują wyłącznie do wyposażenia biura czy hal. Jednakże świetlówki led, panele słoneczne czy domowa oczyszczalnia ścieków sprawiają, że utrzymanie domu nie jest tylko bardziej ekologiczne, ale również tańsze, co wbrew pozorom nie jest takie łatwe do ocenienia.

Dużym minusem nowoczesnych technologii takich jak żarówki led jest fakt, że jest to technologia stosunkowo droga w porównaniu do tradycyjnych żarówek.

Koszt jednej podstawowej żarówki o mocy 60W z gwintem E27 to mniej więcej 5 zł. Natomiast zakup żarówki led o mocy 8W (jest to odpowiednik tradycyjnej żarówki 60W) wynosi 25 zł w najtańszych modelach. Przy zakupie większej ilości świetlówek led, różnica w cenie jest znacząca.

Jednak większa inwestycja, którą poniesiemy na początku, zwróci się nam szybciej niż myślimy. Przyjmijmy, że że realna cena jednej kilowatogodziny, to 50 groszy, a jedna żarówka świeci się przez 5 godzin. Koszty wyglądają następująco:

a) Tradycyjna żarówka z gwintem E26 o mocy 60W, która świeci się 5h kosztuje 0,15 zł
b) Świetlówka led o mocy 8w, która świeci się 5h kosztuje 0,04 zł

Na tym prostym przykładzie można zauważyć, że tradycyjne żarówki są ponad trzykrotnie droższe w utrzymaniu niż żarówki led.

Gdzie kupić świetlówki led?

Obecnie świetlówki led są bardzo popularne. Bardzo duży wybór znajdziemy w sklepach internetowych, ale również w sklepach stacjonarnych, które zauważyły potencjał w tym rodzaju oświetlenia. 

Czy potrzebuję zmieniać instalacje, aby korzystać z świetlówek led?

Nie, nie musisz zmieniać instalacji elektrycznej, aby korzystać z tych świetlówek. Wystarczy posiadać odpowiednią lampę i tyle.

W jakich pomieszczeniach stosować świetlówki led?

Aby w pełni wykorzystać potencjał świetlówek led, należy je zamontować w miejscach, gdzie będą świecić stale minimum kilka godzin dziennie. Montowanie świetlówek led w miejscu, w którym co chwile będą włączane i wyłączane nie ma sensu, ponieważ nie będą mogły wykorzystać swojego potencjału do oszczędzania.